Enrique Diaz, Dyrektor ds. Oceny ryzyka w Ebury:
Solidny wzrost gospodarczy, poprawiająca się sytuacja na amerykańskim rynku pracy oraz malejące bezrobocie sygnalizowały, że czas zakończyć łagodną, wprowadzoną w czasie kryzysu finansowego politykę pieniężną w Stanach. Fed jednak zadecydował inaczej.
Decyzja
Zdania analityków i ekonomistów były w większości podzielone co do prognozy decyzji Fed-u w kwestii pierwszej od dziewięciu lat podwyżki stóp procentowych. Ostatecznie, Rezerwa Federalna pozostawiła stopy na niezmienionym poziomie 0.25% i jedynie jeden członek Komisji ds. Otwartego Rynku zagłosował za podniesieniem głównej stopy w tym miesiącu.
Bez niespodzianek, dolar odnotował znaczny spadek tuż po ogłoszeniu decyzji przez Janet Yellen, tracąc 1% na wartości względem euro, oraz 0.7% względem brytyjskiego funta, powodując tym samym wzmocnienie walut gospodarek wschodzących w stosunku do amerykańskiego pieniądza.
Solidny wzrost gospodarczy to nie wszystko
Komentarz Janet Yellen uzasadniający decyzję Rezerwy Federalnej, był raczej ‘gołębi’. Yellen podkreśliła, iż amerykańska gospodarka odnotowuje spore ozdrowienie i osiąga zadowalające wyniki, jednak zagrożenia napływające z zagranicy wywołują obawy FED-u.
Uwaga Rezerwy jest teraz zwrócona ku kondycji giełd światowych (co historycznie nie miało większego wpływu na decyzję Komitetu) oraz kolejnych odczytów napływających z amerykańskiego rynku pracy, a także ku danym dotyczącym poziomu inflacji który nadal nie osiąga satysfakcjonującego wyniku.
Kiedy podwyżka?
Słynny wykres Rezerwy, pokazujący oczekiwania członków Komisji co do planowej podwyżki stóp, nadal wskazuje na to, iż większość amerykańskich decydentów przewiduje podwyżkę jeszcze w 2015 roku.
Biorąc pod uwagę powyższe dane, a także fakt iż Yellen dała do zrozumienia podczas wczorajszej konferencji że podwyżka jest nadal możliwa nawet w październiku, uważamy że istnieje 50% szans iż stopy procentowe zostaną podniesione w Stanach w najbliższym miesiącu lub w grudniu. Ta prognoza bazuje jednak na założeniach, iż w międzyczasie nie doświadczymy negatywnych niespodzianek na rynkach światowych.
Zarówno podwyżka w październiku lub grudniu umocni amerykańskiego pieniądza praktycznie do wszystkich pozostałych walut w 2016 roku.
Najpewniej nadal będziemy doświadczać rozbieżności pomiędzy polityką pieniężną w Stanach i strefie euro, co będzie powodować osłabienie euro w stosunku do dolara oraz umocnienie dolara względem brytyjskiego funta.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://badaniamarketingowe.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/dlaczego-rezerwa-federalna-w-stanach-zjednoczonych-pozostawia-stopy-procentowe-na-niezmienionym-poziomie